Ortodoncja – informacje ogólne

Ortodoncja to dział stomatologii, który kojarzy się nam jedynie z prostowaniem zębów. Jest to w dużej mierze słuszne skojarzenie, ale niepełne. Współczesna ortodoncja zajmuje się także takimi zagadnieniami jak: badanie narządu żucia dziecka w trakcie jego rozwoju, aby jak najszybciej zareagować, nim wystąpią problemy i zapobieganie nieprawidłowościom oraz leczenie rozmaitych zaburzeń zgryzu u dzieci i dorosłych. Tutaj najbardziej znaną i najczęściej stosowaną procedurą jest aparat ortodontyczny, którego celem jest wyprostowanie wykrzywionego zgryzu. Aby założyć taki aparat, musimy wybrać się do ortodonty. Jeśli będzie taka potrzeba, skieruje nas do niego dentysta.

Warszawa jest miastem, które zapoczątkowało swego rodzaju „modę” na noszenie aparatów ortodontycznych. Wiele osób decyduje się na zdiagnozowanie przez specjalistę czy mają jakieś problemy ze zgryzem i na założenie aparatu, jeśli jest to konieczne. O wiele łatwiej jest, gdy taki aparat zakłada się dziecku, jakkolwiek często osoby dorosłe trafiają do ortodonty na przykład po to, żeby poprawić zgryz, zanim zastosuje się u nich skuteczne leczenie protetyczne. Współczesne metody jak najbardziej pozwalają na osiągnięcie zadowalających efektów w tej dziedzinie także u dorosłych. Wielokrotnie się zdarza, że z gabinetu stomatologicznego jesteśmy kierowani do ortodonty przez naszego stomatologa. Dentyści z Warszawy potwierdzają tę teorię – wielu pacjentów tamtejszych ortodontów to właśnie dorośli.

Problemy ze zgryzem są zazwyczaj widoczne na pierwszy rzut oka – bardziej wystające zęby, duże szpary pomiędzy nimi, wysunięcie zębów… Często te wady powodują obniżenie poczucia wartości oraz kompleksy, a osoby nimi dotknięte wstydzą się swojego uśmiechu. To bardzo wyraźnie świadczy o konieczności odwiedzenia dentysty, a następnie ortodonty. Nierzadko zdarza się jednak, że do poprawy stanu naszego zgryzu wystarczy jedynie stała kontrola specjalisty oraz wykonywanie zaleconych przez niego ćwiczeń czyli tak zwana mioterapia. Jest to jednak metoda wczesna, która pomaga jedynie w przypadku mało rozwiniętych wad. W innym razie musimy pogodzić się z koniecznością noszenia aparatu przez najbliższe miesiące lub lata oraz regularnego kontrolowania jego działania w gabinecie. Na szczęście pierwsze efekty są widoczne dość szybko, zatem nie musimy się martwić o brak motywacji – kiedy tylko zobaczymy, że aparat faktycznie działa, będziemy gotowi nosić go do skutku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>