Problematyczne zęby mądrości. Co zrobić z ósemkami?

O zębach mądrości słyszał chyba każdy z nas. Chodzi o trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki. Z mądrością są chyba dlatego kojarzone, że nie pojawiają się wraz z innymi zębami stałymi, ale w wieku dojrzałym. Jednak faktem jest, że ósemki tak naprawdę nie dodają mądrości, mogą być za to bardzo problematyczne, ponieważ są to niejako zęby dodatkowe, na które nie ma miejsca w naszej jamie ustnej.

Warto zresztą podkreślić, że ósemki u niektórych osób nie wyrastają w ogóle. I mimo to osoby takie nie mają żadnych problemów z żuciem. I dlatego właśnie ósemki uchodzą za zęby w zupełności zbędne, niejako jest to pozostałość ewolucyjna. Dlaczego ósemki są problemem? Niestety bardzo często zdarza się, że wyrastają w pozycji, która uniemożliwia użytkowanie ich w standardowy sposób, często są nawet wycelowane w policzek. Jak podają stomatolodzy, właściwie rzadko się zdarza, aby ósemki wyrosły prawidłowo i w dodatku były odpowiednio umieszczone w łuku zębowym. Zwykle nie mieszczą się w łuku zębowym, przez co proces ich wyrzynania nie może przebiegać prawidłowo.

Stąd też bardzo często nie da się uniknąć ekstrakcji ósemek. Osoby, u których tzw. zęby mądrości sprawiają problemy, powinny niezwłocznie udać się do dobrego gabinetu stomatologicznego. Frazy typu "stomatolog Opole" albo np. "dentysta Opole" czy jakieś inne, lecz podobne zestawienia, pozwolą na szybkie znalezienie dobrego, godnego zaufania gabinetu dentystycznego.

Kiedy ekstrakcja ósemek jest najlepszym rozwiązaniem? Nawet, jeśli ósemka wyrosła całkowicie, lecz została już dość mocno zniszczona przez próchnicę i w grę wchodzi wyłącznie leczenie endodontyczne, lepiej zdecydować się na usunięcia takiego zęba. Utrudniony dostęp do zęba mądrości prowadzi do tego, że samo leczenie jest nie tylko trudne, ale także często nieskuteczne. A to bynajmniej nie wszystko. Zdarza się bardzo często, że ósemki stłaczają pozostałe zęby, wrastają w policzek lub po prostu rosną krzywo – w takiej sytuacji usunięcie zębów mądrości jest najlepszym rozwiązaniem. Bywa, że nie dochodzi do całkowitego wyrżnięcia się zębów mądrości. W takim przypadku pod płatem dziąsła gromadzą się resztki pokarmowe, co powoduje rozwój bakterii i finalnie prowadzi do stanów zapalnych. Oczywiście decyzje o ewentualnym usunięciu ósemek powinien podjąć stomatolog, który na pewno będzie w stanie doradzić rozwiązanie najlepsze dla pacjenta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>