Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o próchnicy

Kwestia zdrowego uzębienia ma dla każdego z nas istotne znaczenie. Nie można odpuszczać sobie tego elementu, chociażby ze względu na komfort życia czy aspekt estetyczny. Próchnica jest jednak chorobą, z którą wielu z nas ma styczność. By jej zapobiegać niezbędne jest stosowanie się do zaleceń lekarza dentysty, natomiast leczenie wymaga już wizyty. Częstochowa zapewnia nam szeroki wybór gabinetów, wyróżniających się profesjonalizmem i doświadczeniem. To miejsca budowane od lat, z prawdziwą pasją i odpowiednim podejściem, co odczuwalne jest przez pacjenta na każdym kroku. Miła atmosfera przyczynia się do częstszych wizyt, które są z korzyścią dla zdrowia naszej jamy ustnej.

Próchnica to znane i niezbyt lubiane zagadnienie. Jednak każda wiedza na ten temat może okazać się przydatna.

 

Jest to choroba tkanki zębowej, polegająca na jej sukcesywnej degradacji. Odpowiednie leczenie może zapobiec jej rozwojowi, a znane przyczyny to:
• Brak lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej;
• Dieta, w skład której wchodzą wysokocukrowe produkty;
• Stosowanie używek;
• Omijanie wizyt kontrolnych u dentysty.

Próchnica powoduje zniszczenie tkanki zęba, a nieleczona konieczność leczenia kanałowego. Szybka interwencja dentysty jest więc wskazana w celu uniknięcia poważniejszych konsekwencji, takich jak martwica i utrata zęba, zapalenie ozębnej oraz wiele innych nieprzyjemnych przypadłości. W celu zapobiegnięcia powstawaniu próchnicy konieczne jest:
• Mycie zębów po każdym posiłku z zachowaniem odstępu 30 minutowego;
• Używanie nici dentystycznych i płynu do płukania;
• Mycie języka;
• Stosowanie bezcukrowej gumy do żucia;
• Zdrowa dieta;
• Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Wszystkie te działania mają na celu uchronić nas przed nieprzyjemnością, jaką jest próchnica. Pewnie nie raz słyszeliśmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i to powiedzenie powinniśmy wziąć sobie głęboko do serca. Szczególnie jeśli mowa o dzieciach, za które jesteśmy odpowiedzialni. Tu wypracowywanie pozytywnych nawyków jest koniecznością. W przypadku maluchów zacznijmy szybko [2–3 rok życia jest ku temu dobry] i konsekwentnie. W ten sposób zaszczepimy u nich postawę dbania o uzębienie i wykluczymy strach przed dentystą.

Warto pamiętać, że odpowiedni wybór gabinetu stomatologicznego jest niezwykle ważny, a pomoże nam w tym, baza dentystów w internecie. To znajdziemy renomowane placówki, cieszące się uznaniem wśród wielu pacjentów.

One thought on “Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o próchnicy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>